top of page

T E R A P I E  H O L I S T Y C Z N E

Atmosfera troszczenia się, zachęca dzieci do zrelaksowania się i dobrej zabawy, oraz do wyrobienia sobie nie tylko siły, koordynacji, giętkości i balansu, ale również świadomości swojego ciała, lepszego skupienia, koncentracji i pewności siebie. Badania naukowców z 2003 roku z Uniwersytetu w Kalifornii pokazały że dzieci w szkole w Los Angeles które regularnie uczęszczały na zajęcia yogi miały znacząco wyższą samoocenę, lepsze zdrowie i lepsze wyniki w nauce, a równocześnie problemy z dyscyplina były znacząco rzadsze. Również studenci czuli się bardziej zrelaksowani i cieszyli się większym szacunkiem kolegów.

 

W Yodze dla dzieci zachowany jest balans pomiędzy spontanicznością i strukturą, dzięki czemu dzieci uczą się słuchać się nawzajem i wyrażać siebie w kreatywny sposób. Udowodniono że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, więc zajęcia dla nich zawierają opowiadanie historii, piosenki, gry i pozycje. Dzieci uczą się w bardzo sensorycznym środowisku, w którym odkrywają świat poprzez ruch, wzrok, słuch oraz kontakt z innymi oraz ze sobą. Poprzez to, zajęcia dla dzieci są o wiele bardziej aktywne niż te dla dorosłych, i są też bardziej radosne.

 

Podczas zajęć, dzieci są zachęcane aby szanowały i zwracały uwagę na swoje ciało, aby czuły się dobrze, jak również aby wchodziły i wychodziły z pozycji kiedy naprawdę czują się gotowe ( coś co większości dorosłym sprawia dużą trudność!). Kiedy dzieci wchodzą w okres intensywnego wzrostu i ich ciała szybko się zmieniają, to staje się naprawdę ważną umiejętnością.

 

Poza ogromnymi korzyściami fizycznymi i psychicznymi, kolejny ideał praktykowany w Yodze dla dzieci to respekt i szacunek dla siebie, dla innych i dla środowiska. Na zajęciach dzieci często podróżują po świecie, ucząc się o innych kulturach i geografii świata. Oprócz tego, wiele pozycji zawdzięcza swą nazwę zwierzętom, i dzieci uczą się o nich, ich różnych zwyczajach, o zagrożonych gatunkach jak również często dzielą się swoimi ulubionymi zwierzętami. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci mają wrodzone połączenie z naturalnym światem, szczególnie ze zwierzętami. Bardzo dobrze rozumieją i uczą się jak dbać o ziemię i jej mieszkańców, zarówno ludzi jak i zwierzęta.

Yoga dla Dzieci

Yoga jest radosnym sposobem aby wykształcić w dzieciach ważne umiejętności, w sposób który wspiera i jest pozbawiony współzawodnictwa. Nawet w bardzo młodym wieku, dzieci odczuwają presję w szkole, socjalną i edukacyjną, do tego dochodzą jeszcze sporty oparte na współzawodnictwie. Więc w bardzo łatwy sposób, chłopcy i dziewczynki wyrabiają w sobie nadmierny krytycyzm do samych siebie, i tracą poczucie własnej wartości w miarę jak rosną i się rozwijają. Yoga jest wspaniałym lekarstwem. Podczas lekcji nie ma żadnej krytyki w jaki sposób dziecko wykonuje daną pozycję albo jak  się bawi. Celem yogi nie jest perfekcyjne wykonanie pozycji, dzięki czemu wzmacnia się wewnętrzną siłę i akceptację siebie u dziecka. 

bottom of page