T E R A P I E H O L I S T Y C Z N E
Indywidualne lub grupowe
Yoga dla dorosłych
(14 lat lub więcej) – Grupa dla początkujących
Yoga dla dorosłych
(14 lat lub więcej) – Zaawansowana
Yoga rodzinna
(Z dziećmi od 18 miesiąca życia )
Yoga dla dzieci
(Między 3- 14 rokiem życia)
Yoga dla kobiet w ciąży
Zajęcia
Strój: Wygodny i swobodny, najlepiej bawełniany aby ciało mogło oddychać. Zaleca się unikać tkanin syntetycznych.
Obuwie: Yogę ćwiczy się na boso, więc obuwie jest zbędne.
Materace: Klasyczna powłoka na siłowni nie jest odpowiednia bo jest śliska. Niezbędna jest mata do Yogi, najlepiej taka która jest cienka i nieślizgająca. Można je znaleźć w wielu kolorach i z wielu materiałów ( np. plastyk, guma). Jest to ważny dodatek w bezpiecznej praktyce Yogi.
Czas Trwania - program
Zajęcia trwają półtorej godziny i składają się z trzech głównych bloków. Są to asany, pranayama oraz yoga nidra.
Podczas kursu Hatha Yogi, używane są następujące techniki samokontroli: ćwiczenia fizyczne i postury (Asany), ćwiczenia oddechowe (Pranayama), relaksacja (Nidra), obserwacja siebie bez przywiązania (Pratyachara), koncentracja umysłu (Dharana), medytacja (Dhyana) oraz oczyszczanie (Kriya)
Asana "asany” (ćwiczenia fizyczne)
Zazwyczaj zrównujemy ćwiczenia z ćwiczeniami fizycznymi, potem, dużą ilością szybkich ruchów, oraz dużym wysiłkiem żeby przekroczyć nasze limity przemocą. Podczas postur Yogi (Asan) więcej uwagi poświęcamy harmonii ruchów wraz z oddechem i koncentracją. Szanujemy swoje granice, a z pomocą oddechu i koncentracji nasze granice rozszerzają się bez użycia siły, energetyzując i rewitalizując osiem głównych systemów ciała (mięśniowy, szkieletowy, hormonalny, trawienny, krwionośny, oddechowy, nerwowy oraz serce)
Każdy, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy indywidualnych możliwości jest w stanie wykonywać asany i się nimi cieszyć. Mimo iż są z natury fizyczne, asany mają charakter medytacyjny gdy wykonywane są z uważnością i dają głębokie dobre samopoczucie. Eliminują blokady, stymulują i harmonizują wszystkie organy i systemy ciała.
Pranayama "pranayamy" (ćwiczenia oddechowe)
Oddychanie jest personalne i unikatowe dla każdego jak odcisk palca. Każdy człowiek oddycha na swój własny specyficzny sposób, które automatycznie dostosowuje się do naszej aktywności i naszego nastroju. Jednakże to co jest wspólne, to sposób w jaki ograniczamy swój oddech. Na przykład stres, stres powoduje że nasz oddech staje się płytki, pospieszny, ubogi lub całkowicie zatrzymany. Zgodnie z tradycją Yogi, oddech jest głównym przenośnikiem Prany (bioenergii) a techniki wzmacniające i balansujące nazywane są Pranayamą. Techniki te używają oddechu do wzbudzenia, zbalansowania i poszerzenia siły życiowej w naszym ciele i umyśle. Oddech jest pojazdem dla naszej siły życia i naszej witalności, dlatego też w wielu językach słowa oddech i duch (dusza) są połączone. Dodatkowo Pranayama pomaga w procesie osiągania relaksacji, koncentracji i wewnętrznego spokoju.
Yoga nidra (relaksacja)
Jest to stopniowy i systematyczny sposób na głęboką relaksację, wymyślony specjalnie dla zachodu przez Swami Satyanandę. Wykonywana jest pod koniec zajęć i usuwa ona jakiekolwiek zmęczenie mięśni jakie mogło powstać podczas ćwiczeń. Yoga Nidra jest prowadzoną relaksacją, która jest idealna do usuwania mięśniowego, mentalnego czy emocjonalnego napięcia, szczególnie polecaną przy usuwaniu chronicznego zespołu napięcia spowodowanego przez stres. Jest równocześnie medytacyjna, oraz silnie transformująca na umysł, emocje i energie mentalne. Jest najbardziej popularną i jedna z najefektywniejszych praktyk w Hatha Yodze.
Kriya (oczyszczanie)
Pratyachara (obserwacja siebie bez przywiązania)
Dharana (koncentracja umysłu)
Dhyana (medytacja - oczyszczanie)
Wszystkie te techniki służą do oczyszczania, samo-obserwacji, koncentracji i medytacji, i dzieją się równocześnie z trzema poprzednimi technikami.
Inne techniki służące wspieraniu uczestników podczas zajęć to:
Ujjayi "udzaj”
Jest to technika używana w oddychaniu podczas ćwiczeń i dosłownie oznacza „wygrywający oddech”. Jego stabilny rytm oraz dźwięk, sprowadza naszą uwagę do środka, aby doświadczyć medytacji w ruchu podczas praktyki.
Bandhy
Bandhy są zamknięciem wewnętrznego obiegu energii, poprzez łagodne zaciśnięcie mięśni w specyficznym obszarze ciała. Są trzy bandhy : mula bandha, uddiyana bandha oraz jalandhara bandha, które współpracują w utrzymaniu i ukierunkowaniu przepływu prany (energii witalnej) w górę ciała poprzez nadi (kanały energetyczne). Trzymając bandhy dostajemy dodatkową energię która jest potrzebna do wsparcia pędu ćwiczenia i pomaga kontrolować ciepło które jest wytwarzane poprzez vinyasa.
Dristhi
Wpatrywanie się. Dristhi to skupienie wzroku w konkretnym punkcie podczas wykonywania asany. To pomaga umysłowi się skoncentrować i skupić bardziej na ciele, co pomaga oczyścić i ustabilizować funkcjonowanie umysłu.
Tristhana
Słowo to odnosi się do unii trzech punktów koncentracji i akcji: postur (asan), systemu oddychania (ujjayi) oraz wpatrywania się (dristhi). Ta trójka jest bardzo istotna w praktyce Yogi, i pokrywa trzy poziomy oczyszczania: ciała, systemu nerwowego oraz umysłu.