top of page

T E R A P I E  H O L I S T Y C Z N E

Ustawienia Rodzinne

Ustawienia systemowe sa “pojazdem”, który zabiera z dyskrecja, a jednocześnie z zadziwiającą wszechobecnością osobę zainteresowaną, do podstawowych zasad, do “lekcji” zycia I egzystencji, do unikalnej pozycji -dzięki każdemu z nas- w naszym systemie który zawiera nas, I które my zawieramy, np nasze rodziny, nacje, kulturę czy wszechświat.

 

Ustawienia systemowe odkrywają zależności, ujawniając dynamikę, ale również unikalność “pozycji” każdego w danym systemie. Dzięki temu stwarza wizualizacje głównych tematów jakie dotykają nie tylko system osoby zainteresowanej, ale rowniez osoby reprezentujące, jak rowniez aktywnych obserwatorów. Każda reprezentacja działa jak sygnał inicjujący który dziala jak katalizator w większej grupie. Rezultaty sa przeważnie pośrednie I dyskretne, jednakże maja niesamowicie glęboki efekt terapeutyczny.

 

Prawda jest taka, ze bardzo ciężko jest opisać I wyjaśnić empiryczną metodę która może być doświadczana jedynie praktycznie. Wiec, w rzeczywistości ustawienia systemowe sa oceniane poprzez ich efekty I rezultaty, które sa sławne na całym świecie.

 

Przeważnie ignorujemy fakt, że jesteśmy w ciągłym kontakcie ze wszystkimi I ze wszystkim, ale wszystko jest również w kontakcie z nami. Ustawienia Systemowe przychodzą aby naświetlić I wspierać ten kontakt poprzez “ukrytą symetrię miłości”.
                                                                                         Bert Hellinger

Ustawienia systemowe, są metoda “fenomenologicznego systemowego pogladu”, który jest gałęzią Nauki Systemowej. Twórcą tej metody jest Niemiecki filozof I psychoterapeuta Bert Hellinger.

 

Hellingerowi udało się w unikalny sposób połączyć bodźce I odkrycia, z całego spektrum psychoterapii, I w 1980 roku zaproponował nowe podejście. Zaczynając od psychoanalizy I bazując na terapeutycznej hipnozie, analizie tranzakcyjnej, terapii pierwotnej, neurolingwistycznym programowaniu, psychodramie itd, Hellinger nazwał tą propozycję “krotką terpią” lub “pomocą”.

bottom of page